LITERATURA

Zde jsou uvedeny tituly   -   které mě zaujaly   -   které doporučuji lidem   -   ze kterých čerpám pro svoji práci

Artho S. Wittemann
Inteligence duše
Každý člověk je malá společnost
aneb Voice dialogue v praxi

ukázka ...
Don Miguel Ruiz
Čtyři dohody
Stará toltécká moudrost, nabízí silný kód chování, který dokáže proměnit náš život v nový prožitek svobody

zvuková ukázka ...
Jean Liedloff
Koncept kontinua
Osvobozující pohled na výchovu dětí

ukázka ...
Tara Bennett Goleman
Emoční alchymie
Jak na emoce ?

ukázka ...
Clemens Kuby
Na cestě do sousední dimenze
Je-li duše šťastná, zůstáváme trvale a za málo peněz zdrávi

ukázka ...
Paul Watzlawick
Úvod do neštěstí
nadsázka - vtip - filozofie

ukázka ...
Debbie Fordová
Temná stránka hledačů světla
Stačí se dívat, objevovat naše stíny a pracovat s nimi

ukázka ...
George Orwell
Nadechnout se
Orwell je obdivuhodný vizionář.
Kniha se vyplatí číst pomalu, pak nám neutikne její genialita

ukázka ...
Jan Hnízdil
Mým marodům – Jak vyrobit pacienta
Pro vyznavače psychosomatiky a celostního pohledu na člověka. Kniha uvádí konkrétní příklady a průnik do zákoutí životních příběhů
Eckhart Tolle
Moc přítomného okamžiku
Pokud jsme dlouho v nepříjemné situaci, máme tři možnosti:
 • změnit ji
 • přijmout ji
 • jít pryč
  zvuková ukázka ...
 • Osho       Intuice                ukázka ...
  Jestliže vám vládne levá mozková hemisféra, budete žít úspěšný život - tak úspěšný, že až vám bude Čtyřicet, budete mít žaludeční vředy. A až vám bude Čtyřicet pět, budete mít za sebou minimálně jeden nebo dva infarkty.
  John Virapen
  Nežádoucí účinek - Smrt
  Bývalý šéf jedné z velkých farmaceutických firem odhaluje zázemí chodu jednoho z největšího byznysu na světě
  Gary Chapman        Pět jazyků lásky
 • Slova ujištění
 • Pozornost
 • Přijímání darů
 • Skutky služby
 • Fyzický kontakt
 • ukázka ...
  Zdenka Blechová    Osudový partner
  Vše je obsaženo ve všem, proto chybu, kterou děláme v partnerském vztahu, děláme i ve všech mezilidských vztazích. Někdy chceme řešit pracovní vztahy a přitom jádro problému je v partnerském vztahu       ukázka ...
  Pavel Kopřiva a kol.
  Respektovat a být respektován
  Výchova dětí založená na uplatňování moci a síly je vyčerpávající a přitom málo účinná

  ukázka ...
  Henry Cloud, John Sims Townsend
  Hranice
  Mnohá zranění, napětí a nedorozumění vznikají, když lidé nerespektují hranice ve vztazích

  ukázka ...
  Maxwell Maltz
  Psychokybernetika
  V objevení skutečného já spočívá rozdíl mezi svobodným rozhodováním a podřizováním se konvenci

  ukázka ...
  Alexander Loyd
  Nejvyšší princip
  Pouhé zklidnění vystresované mysli je otázkou zvládání problému, nikoli jeho řešením a uzdravením

  ukázka ...
  Arthur Janov
  Prvotní výkřik
  Jen málokdo měl osvícené rodiče a dnes se nemusí potýkat s neurózou. Autor zvědomuje pravdy, které bychom nejraději přeskočili.
  Ruediger Dahlke, Thorwald Dethlefsen
  Nemoc jako cesta
  Kdo proti něčemu bojuje nebo se za něčím štve, nikdy nedosáhne cíle. Když o něco neusilujeme, úspěch se dostaví sám od sebe.
  Richard Bach
  Jak zhypnotizovat Marii
  Pilot a instruktor létání Jamie Forbes zachrání Marii tím, že ji vede krok po kroku k bezpečnému přistání. Jeho mysl si vypůjčila její tělo.
  citáty ...
  Louise L. Hay
  Miluj svůj život
  Myšlenky a slova, která vyslovíme, tvoří náš život

  ukázka a seznam příčiny nemocí...  UKÁZKY Z KNIH


  Artho S. Wittemann
  Inteligence duše

  ukázka metody Voice dialogue z kapitoly nazvané Hlídač, dítě a dveře:
  V následujících letech manželé Hal a Sidra Stoneovi (autoři metody Voice dialogue) experimentovali s objevem, který učinili. Vzájemně si pomáhali zjistit, jaké další „hlasy“ v jejich duši žijí, a nakonec začali tuto formu dialogu používat i ve své praxi. Když chtěl Hal pracovat s klientem, mohl se ho například zeptat: „Mohl bych mluvit s tou tvou částí, která se včera tak stáhla, když jsi nebyl stejného názoru jako tvoje žena? Kde by seděla, kdyby nebyla v tobě?“
  Klient, říkejme mu Frank, se na moment soustředí na to, kam ho otázka vede. Jeho intuitivní pocit mu říká, že ta Část, která se při střetnutích stahuje, by se zdržovala spíš nalevo od něj, a sice trochu za tím místem, kde právě sedí. Vstane, vezme si druhou židli a postaví ji přesně na to místo, nalevo za svou první židli. Tam se usadí a pozorně čeká. Cítí, jak se jeho nálada mění, jak se, aniž by to chtěl, stahuje do sebe.
  I Hal tu změnu cítí. Všimne si, že jeho spojení s Frankem slábne, že už na něj nemůže dosáhnout. Normálně, ve „skutečném životě“, by možná zkusil kontakt s Frankem znovu navázat tak, že by byl mimořádně přátelský a otevřený. Ale teď mu nejde o kontakt. Jde mu o to, společně s Frankem zjistit, kdo to ve Frankovi působí, jak tato část pracuje a proč to vlastně dělá. Z toho důvodu se teď vědomě pokouší nalézt v sobě podobnou náladu. Trochu se stáhne do sebe a ještě víc ochladí a zvěcní svoje city k Frankovi.
  Frank se mezitím ponořil ještě hlouběji do své rezervovanosti. Vnímá, že se v této náladě vlastně cítí docela dobře a že cítí jako úlevu, když je v ní nechán na pokoji, ba dokonce se mu dostává podpory, aby se do toho pocitu ponořil hlouběji. Cítí teď velkou sílu a rozhodnutí nikoho k sobě nepustit i zadostiučinění nad tím, jak dobře se mu to daří. Frank je teď zcela identifikován se svou zdrženlivou stránkou.
  Nyní může Hal začít dialog s touto Frankovou částí. Mluví s ním přitom tak, jako by byl docela samostatnou osobou a jako by Frank sám ještě seděl na svém prvním místě uprostřed. Mohl by teď například říci: „Ahoj. Cítím, že jsi někdo, kdo chce, aby ho všichni radši nechali na pokoji. Smím s tebou přesto mluvit?“
  Říká to tónem, který dává najevo, že zdrženlivost této části respektuje a v žádném případě se nepokusí její náladu změnit nebo ji svést k větší společenskosti. „Část“ Franka cítí, že jeho nabídka rozhovoru neznamená, že by teď měla být jiná, než jak se momentálně cítí. Právě proto pocítí důvěru a odhodlá se k rozhovoru. Krátce kývne hlavou, aniž by opustila svůj vnitřní postoj zdrženlivosti a soběstačnosti.
  „Tvoje místo je velice blízko Franka a já cítím, jak mocný a rozhodnutý jsi,“ říká Hal. „Musíš pro něj být velice důležitý.“ Část přikývne a oba cítí, jak atmosféra kolem ní ještě o kus ochladla a jakou vyzařuje moc. „Víš, jak dlouho už ve Frankovi existuješ?“ ptá se Hal dále. „Už jsem u něj velmi dlouho,“ říká část rozvážně, „a nikdo mě odsud taky nedostane. On mě potřebuje a je mi jedno, jestli se ti to líbí nebo ne!“
  „Já tě odtud taky dostat nechci,“ říká Hal a stále ještě se soustředí na to, aby zůstal v podobně zdrženlivé a zároveň mocné náladě jako část sama. To je teď snadné, je to, jako by ho část svou náladou nakazila. „Chci tě jen poznat,“ říká Hal.
  „Jsem velice mocný,“ říká část, „proti mně nikdo nic nezmůže. Když přijde nebezpečí, tak prostě spustím roletu, prostě zavřu krám. Tak jako teď. Dokonce mě to baví. Mám rád, když ho lidi prosí, aby zase otevřel a byl přístupnější a zároveň vím, že nemůžou nic dělat. Jsem jeho hlídač.“
  Oba jsou teď čím dál víc v zajetí této nálady. Je to jako kdyby proti sobě seděli dva zápasníci sumo, kteří vědí, že samotná jejich váha stačí na vyřazení každého protivníka a kteří proto nemají vůbec zapotřebí bojovat. Kupodivu mají jak Hal, tak Frank pocit, že jsou fyzicky větší než obvykle. Čím déle tam mlčky sedí, tím hustší je nálada. Ale najednou sebejistý, chladný pohled hlídače změkne a znejistí.
  „Co by se s Frankem bylo stalo, kdybys u něj nebyl?“ zeptal se právě Hal. Zmocní se ho smutek, proti němuž nemůže nic dělat. Vybaví se mu obraz malého, citlivého chlapce, který žije docela ve svém vnitřním světě, který je ale bezmocný, má-li se bránit proti napadení zvenčí. „Prostě by zahynul,“ říká hlídač potichu, po obličeji se mu koulejí slzy. „Je přece ještě tak malý. Se mnou je v bezpečí, aniž by musel bojovat. Já jsem ho chránil.“ Prostoupí ho teplá vlna náklonnosti k tornu malému chlapci a znovu pláče, tentokrát z lásky.
  Hal mu poskytne čas, aby se poddal svým citům. Po nějaké době, když se hlídač trochu uklidnil, říká: „Ted‘ se s tebou chci rozloučit. Chceš Frankovi ještě něco říct?“
  „Ano“, říká hlídač, „že tu pro něj vždycky budu. Může se na mě spolehnout.“
  Hal poděkuje hlídači za rozhovor a řekne mu, že by teď chtěl zase mluvit s Frankem. Hlídač se zvedne, přejde několikrát po místnosti, otřepe se a pomalu, jako by se probouzel z lehkého transu, se objeví zase Frank. Co se mu zdálo jako deset minut, trvalo podle jeho hodinek 45 minut. Frank se znovu posadí na židli, na které seděl na začátku. Hlídačova židle ještě stojí vlevo za ním. Ještě stále může cítit náladu a sílu, ale i lásku hlídače, a zároveň od nich má odstup. Matoucí pocit. Především ale cítí vděčnost a vnitřní smíření s touto silou, která ho po celý život provázela a chránila — a kterou přesto doopravdy neznal.
  Znal jenom její působení na ostatní. Často si dělal výčitky, když se zase jednou stáhl do ústraní a jeho protějšek zůstal sám a zraněný. Často se pokoušel změnit a přinutit se k větší ochotě ke konfliktům. Ale doopravdy nevěděl, jak mocná, nepřemožitelná a rozhodná síla v něm přebývá — a jak láskyplná, když šlo o to, chránit malého chlapce.
  Jeho vztah k tomuto vnitřnímu hlídači se během hodiny úplně změnil. Uviděl svět jeho očima a dozvěděl se, že nejhlubším motivem této zdánlivě tak chladné a neúprosné síly byla láska ...

  Jean Liedloff
  Koncept kontinua

  Další revoluční změnou je dětský kočárek. Bylo by zajímavé provést výzkum, který by osvětlil vliv královny Viktorie na způsob života následujících generací a na rodinný život na Západě. Ta totiž dětský kočárek přijala, a tím rozšířila j e ho používání. Kéž by kočárek tenkrát potkal stejný osud jako ohrádku, kterou jsem viděla v jedné yequánské vesnici:
  Tududu vyráběl ohrádku. Když j s em si toho všimla, byl už skoro hotový. Jednalo se o řadu vertikálních tyček připevněných šlahouny révy na spodní a horní čtyřstranný rám, podobalo se to prehistorické ohrádce z nějakého komiksu. Dalo to dost práce a Tududu vypadal pěkně spokojený sám se sebou, když oklestil poslední vyčnívající konec tyčky. Slídil kolem po svém synu Cananasinyuwanovi, který před týdnem udělal svůj první krok. Jak Tududu drobka uviděl, popadl ho a triumfálně usadil do nového vynálezu. Cananasinyuwana chvilku nechápavě stál uprostřed, pak se posunul na j e d n u stranu, otočil se, a zjistil, že je v kleci. Okamžitě začal ječet. Byla to zpráva o naprostém zděšení, takový zvuk spíš vydávají děti z naší civilizace. Nebylo pochyb. Ohrádka byla špatně. Pro lidské mládě nevhodná. Tududuho cit pro kontinuum okamžitě synovo vřískání správně interpretoval. Tududu syna vyndal ven a nechal ho běžet za maminkou, ta ho chvilku utěšovala, a on si běžel zase hrát.
  Tududu se bez mrknutí oka smířil s tím, že experiment nevyšel; chvilku si prohlížel dílo svých rukou, a pak ohrádku rozsekal na kousíčky.

  Debbie Fordová
  Temná stránka hledačů světla

  Příběh zlatého Buddhy
  V roce 1957 měl být přemístěn klášter v Thajsku a skupina mnichů byla pověřena úkolem přemístit obrovského hliněného Buddhu. Při stěhování si jeden z mnichů všiml, že na soše je prasklina. Mnichové měli starost, aby se jejich modla nepoškodila, takže se rozhodli, že počkají den a pak dokončí svůj úkol. Když nastala noc, jeden z mnichů se přišel na sochu podívat. Posvítil si na ni baterkou. Když světlo dopadlo na prasklinu, paprsek se od čehosi odrazil. V mnichovi se zvedla zvědavost, popadl kladivo a dláto a začal odsekávat hlínu. Jak odpadávaly stále větší kusy, byl Buddha zářivější a zářivější. Po hodinách usilovné práce mnich užasle hleděl na obrovskou zlatou sochu.
  Řada historiků je přesvědčena, že před mnoha staletími byl Buddha zakryt hlínou thajskými mnichy před hrozícím útokem barmské armády. Zakryli Buddhu, aby ho zachránili před uloupením. Při útoku byli všichni mniši zabiti, takže byl tento obrovský poklad objeven až v roce 1957, když mniši ohromnou sochu stěhovali. Stejně jako Buddhu i nás chrání naše vnější skořápka před světem: náš opravdový poklad je ukryt uvnitř. My, lidské bytosti, instinktivně ukrýváme své vnitřní zlato pod vrstvou hlíny. Všechno, co potřebujeme k odkrytí svého zlata, je mít odvahu odsekat svou vnější skořápku, kus po kuse.

  Tara Bennett Goleman
  Emoční alchymie

  Chvíle vědomého vnímání
  Vědomé vnímání mění náš vztah k okamžikům, kdy jsme nejvíce zklamáni a rozrušeni. Přestáváme je vnímat pouze v negativním světle, ale jsme schopni vidět možnost změny, kterou nabízejí, pokud se je naučíme vnímat. Jak řekl tibetský učitel Cogjam Trungpa, odborník na buddhistickou psychologii: „Když nastanou problémy, místo toho, abychom je vnímali jen jako hrozby, zkusme je chápat jako příležitost k poučení, jako možnost dozvědět se něco víc o vlastní mysli a pokračovat vlastní cestou."
  „V průběhu sezení mě napadla myšlenka," řekla mi jedna klientka. „Cítila jsem se vzdálena od svého přítele a měla jsem pocit, že se něco změnilo, že náš vztah je ohrožen. Cestoval a nebyli jsme v kontaktu. Když mě napadly tyto nepříjemné myšlenky, zmocnily se mě obavy z opuštění. Všimla jsem si jen přívalu emocí. Objevily se smutné pocity - strach a bolest ze ztráty. Rozhodla jsem se tyto pocity plně prožít. Do očí se mi tlačily slzy a já je nechala téct. Potom se pocity začaly uklidňovat. Po skončení meditace jsem se věnovala svým běžným úkolům, ale později se strach a smutek vrátily. Znovu jsem pocity plně prožila a zabývala se myšlenkami na to, že se můžeme rozejít a já zůstanu sama. Rozhodla jsem se akceptovat vše, co se ve mně děje, i když je to smutné. Nepříjemné pocity zeslábly, ale zůstaly v pozadí mého vědomí. Uvědomila jsem si, že se musím vyprostit ze svých vyjetých mentálních kolejí a udělat něco posilujícího - chvíli jsem intenzivně cvičila a uklidila si kancelář. Dokázala jsem to: cítila jsem příval energie. Po krátké době jsem cítila, jak smutek pomíjí a sevření schématu povolilo. Tíha v mém srdci odpadla. Už jsem se o náš vztah tolik nebála. Byla jsem schopna akceptovat jakékoliv řešení. Zjistila jsem, že kvůli strachu, který měl na mé jednání vliv, jsem byla na svém příteli příliš úzkostlivě závislá, i když jsem věděla, že je mu to nepříjemné a odpuzuje ho to. Bylo mnohem lepší nesnažit se nic ovlivnit a nelpět na našem vztahu.

  Clemens Kuby
  Na cestě do sousední dimenze

  Příběh Marie z Rakouska
  „Když jsem se dozvěděla, že mám rakovinu, upadla jsem nejprve do hluboké deprese. Nevěděla jsem, co mám dělat. Umřu? Neumřu? “
  Maria je velice statečná. To se ukázalo již v době, kdy se chystala na cestu za Donem Agustinem do peruánské džungle. Rozhodovala se, zda má odmítnout transplantaci jater, rozežraných rakovinou. Lékaři jí řekli, že nemá na vybranou, chce-li dál žít. Nemohli jí ovšem ani zaručit, zda se operace podaří. Takové riziko nechtěla podstoupit, ale co potom?
  Dona Agustina viděla jen jednou v Rakousku a okamžitě k němu pojala důvěru. Potom se ale dopustila chyby, neboť řekla své sestře, rodinnému lékaři a - což bylo nejhorší - svému faráři, že už nechce, aby jí lékaři dál léčili rakovinu, protože jí to nedělá dobře, a že místo toho vyhledá šamana v amazonských pralesích.
  Odpor a výčitky, které Maria musela od onoho okamžiku snášet od těchto tří mocí, se nedají ani popsat. V kostele se dokonce měla během bohoslužby, klečíc u oltáře před farářem, zříci šamanismu. Její sestra zašla tak daleko, že jí řekla, že návštěva u šamana se rovná sebevraždě. A lékař jí vyhrožoval, že přijde o pojistku. Maria přesto odjela, což pro ni nebylo jednoduché ani z finančních důvodů. Horko těžko dala dohromady peníze, 2500 eur za letenku a čtrnáctidenní pobyt u Dona Agustina. Myslím si, že tato odvaha a rozhodnutí vzít zodpovědnost za svůj život plně do vlastních rukou jí otevřely cestu k uzdravení.
  Maria: „Když jsem poprvé pozřela ayahuascu, zemřela jsem. Chytly mě kruté vnitřní bolesti, cítila jsem svoji vnitřní nenávist, která ve mně byla pořád, vůči rodičům, zkrátka problémy, které člověk s sebou vleče. Najednou jsou tady, úplně jasné a nevyhnutelné. Je to tak intenzivní, když to člověk vnímá - tu bolest. Tělo ji vytlačuje tím, že se člověk potí, zvrací, celý hoří. Už není pánem svého těla a své duše. Všechno se rozpouští.“ - A přesto: Toto byl její bod obratu.
  „Když jsem se vrátila z Peru domů, byla jsem naprosto silná, cítila jsem se jako strom - očištěná, zkrátka silná! Plná síly. Plná energie. Tak silná jsem ještě nikdy nebyla. Po roce jsem se opět dostavila na kliniku kvůli stacionárnímu vyšetření. Tam se mnou dělali všechno, co běžně dělají, a za týden přišel lékař, sedl si ke mně na postel a řekl, že už rakovinu nemám; měla jsem sice ještě cirhózu jater, ale už žádnou rakovinu.“

  Paul Watzlawick
  Úvod do neštěstí

  Buď SPONTÁNNÍ!
  Všechny uvedené variace na téma „Láska a česnek“ jsou však v podstatě jenom nevinným šermováním slovy ve srovnání s výbušninou, skrytou za zdánlivě nevinným požadavkem, aby se člověk choval spontánně. „Buď spontánní!“ je bezkonkurenčně nejrozšířenějším paradoxem mezi všemi uzly, dilematy a pastmi, z nichž je utkána struktura lidské komunikace. Jde skutečně o ryzí paradox, splňující náležitá kritéria formální logiky.
  V průzračných dvoranách logického Olympu jsou pojmy nátlak a spontaneita neslučitelné (spontaneita ve smyslu toho, co vychází zevnitř, co je svobodné a neovlivnitelné zvenčí). Udělat něco „spontánně na povel“ je nemožné asi podobně, jako si naplánovat, že na to a na to zapomenu nebo že upadnu do hlubokého spánku. Člověk bud‘ jedná spontánně, tedy po svobodném uvážení, nebo se řídí pokyny, a pak spontánně nejedná. Logicky není možné dělat současně obojí.
  Jde v podstatě o otřepaný příklad. Matka si přeje, aby si její chlapeček plnil domácí úkoly - což je v pořádku, ale ona si navíc přeje, aby je dělal rád. Možná vám už došlo, že tu jde o obrácenou definici puritánství, o kterém jsme hovořili. Místo: Tvou povinností je nemít radost, bychom ji nazvali: Své povinnosti si musíš plnit s radostí.
  Už jsem se ptal, zda se dá v takové chvíli vůbec něco dělat. Byla to jen řečnická otázka, protože východisko neexistuje. Co zbývá ženě, po které muž chce, aby mu byla v posteli po vůli, kdykoli bude chtít, a aby z toho navíc pokaždé měla požitek? Co byste dělali, kdybyste byli v kůži onoho chlapce, který má mít radost z domácích úkolů? Asi byste si pomysleli, že tu někdo není normální. A to bud‘ vy nebo okolní svět. Protože na to, aby se člověk postavil „světu“, většinou nemá, je vlastně přinucen hledat vinu sám v sobě.
  Prakticky jakékoli spontánní chování se může stát paradoxním: požadavek, abychom spontánně zapomněli, nebo si naopak vzpomínali; přejeme-li si nějaký dárek a jsme zklamáni, že jsme ho dostali určitě „jen“ proto, že jsme si o něj řekli; pokusy přivodit si silou vůle erekci nebo orgasmus - a jako na potvoru právě to, na co se zaměříme, se nedaří; usnout, protože zrovna teď chci usnout; nebo milovat na povel.

  George Orwell
  Nadechnout se

  Znovu jsem sešlápl plyn až na podlahu. Měl jsem další nápad, lepší než ten první. Nepojedu v květnu. Pojedu v druhé polovině června, až začne rybářská sezona. Pojedu na ryby!
  Vlastně proč ne? Chtěl jsem klid a rybaření je právě takové. A pak přišel ten úplně nejlepší nápad, při kterém jsem málem sjel ze silnice.
  Chytím ty velikánské kapry v rybníku za binfieldským zámkem!
  No a proč ne? Jdeme, nebo spíš jedeme, životem s představou, že věci, které chceme dělat, dělat nemůžeme . Není to pitomost? Proč bych nemohl chytit ty kapry? A přece, když se ta myšlenka vysloví, nezní vám jako něco nemožného? Mně v tu chvíli tak zněla. Připadalo mi to jako halucinace, jako sen o tom, že jste spali s nějakou filmovou hvězdou nebo že jste se stali mistry světa v těžké váze. Přesto to nebylo ani v nejmenším nemožné, dokonce ani nepravděpodobné. Rybaření se dá zaplatit. Možná že by dnešní majitel svůj rybník za nějaký slušný obnos načas pronajal. Hergot! Já bych dal třeba pět liber za to, abych si v něm mohl jeden den svobodně zachytat. Vlastně bylo docela pravděpodobné, že zámek je pořád prázdný a O existenci rybníku nemá nikdo ani páru.
  Přemýšlel jsem o tom tmavém místě mezi stromy, které na mě cele ty roky čeká. O velkých, černých rybách, co si nerušeně plavou rybníkem sem a tam: Ježíši! Když byly před třiceti lety tak velké, jak asi budou vypadat teď?

  Osho
  Intuice

  Funguje-li spontánně tělo, nazývá se to instinkt. Funguje-li spontánně duše, nazývá se to intuice. Jsou si podobny, a přesto na míle vzdáleny jeden od druhé ho. Instinkt patří tělu - hrubému, intuice patří duši - jemnému. A mezi nimi se nachází mysl, expert, který nikdy nefunguje spontánně. Mysl znamená vědomosti. Vědomosti nemohou být nikdy spontánní. Instinkt je hlouběji než intelekt a intuice je výše než intelekt. Oboje intelekt přesahuje a oboje je dobré.
  Hlava, srdce a bytí
  Vaši individualitu lze rozdělit - jen pro účel pochopení, jinak v ní žádné rozdělení není. Je jednou jedinou jednotou, celkem: hlava, srdce a bytí. Intelekt je funkcí hlavy, instinkt funkcí těla a intuice funkcí srdce. A za touto trojicí se nachází vaše bytí, jehož jedinou kvalitou je pozorování. Hlava pouze přemýšlí. Proto nikdy nedojde k žádnému závěru. Je verbální, lingvistická, logická, ale protože není ukotvena v realitě, tisíce let filozofického přemýšlení nám neposkytly jediný závěr. Filozofie je největším cvičením v marnosti. Intelekt velmi chytře tvoří otázky, a následně odpovědi, a z těchto odpovědí pak další otázky a další odpovědi. Dokáže ze slov vystavět paláce, z teorií systémy, ale všechno je to jen horký vzduch. Intelekt má své použití, ale nějakým nešťastným nedopatřením osudu se stal pánem celé vaší bytosti. To ve světě způsobilo obrovské problémy.

  Gary Chapman
  Pět jazyků lásky

  Milovat nepřítele
  Vzpomínali jsme na začátky našeho manželství a na to, jak často jsme zakoušeli pocity nenávisti. Oba jsme se vzájemným odsuzováním zraňovali a ze zranění vyrůstala zlost. Skrývaná zlost se mění v nenávist. Jak se to změnilo? Oba jsme věděli, že to bylo díky našemu rozhodnutí milovat se. Uvědomili jsme si, že kdybychom ve svých nárocích a následném odsuzování dále pokračovali, mohli bychom tím naše manželství zničit. Naštěstí jsme se během asi jednoho roku naučili, jak k sobě přes všechny rozdíly přistupovat, jaká rozhodnutí dělat, aby byla přijatelná pro nás oba, jak být v řešení problémů konstruktivnější, aniž by ten druhý měl pocit, že je do něčeho nucen a nakonec také, jak začít mluvit svými primárními jazyky. Naše rozhodnutí začít se milovat vzniklo ve velmi negativním období našeho manželství, které jsme tehdy prožívali. Když jsme k sobě začali hovořit svými primárními jazyky, pocity zlosti a nenávisti ustoupily.

  Zdenka Blechová
  Osudový partner

  Manipulace ve vztahu
  Ani si neuvědomujeme, že za naším chováním je kolikrát skryta naše manipulace. Jeden známý mi před časem povídá: „Víš, napadlo mě, jestli máš ještě volný ten podnájem, že bych mohl jít k tobě bydlet a mohl bych ti dělat údržbáře.“ On mi to podává tak, že to dělá pro mě, ale je to jeho vlastní zájem, protože není spokojený v podnájmu, kde bydlí. Stejnou situaci opakoval asi za půl roku: „Chtěl bych tě poprosit, zda bys mě nemohla odvézt do Nebílov k jedné léčitelce. Mohly byste si hezky popovídat.“ Zase mi to podává tak, že to bude přínosné pro mě, ale je to jeho záměr a ne můj. Dříve jsem toto vše nevnímala, kdykoliv jsem kohokoliv kamkoliv odvezla. Nyní povídám: „Víš, můj čas je drahý a nemyslím si, že bych zrovna tak toužila trávit svůj čas. To raději půjdu do lesa. Když ti to teď slíbím, už mám vůči tobě závazek, který musím splnit a třeba se mi ani nebude chtít.“

  Alexander Loyd
  Nejvyšší princip

  Strach nebo láska
  Když nás něco bolí a nic nás netěší, což se stává mockrát za den, máme možnost volby: Přistoupíme k dané situaci s láskou, nebo se strachem? Zřejmě budeme dál prožívat bolest a nezbavíme se negativních okolností, ale budeme-li na ně reagovat s láskou, nebo se se strachem, vždy to vyvolá různé myšlenky, představy, pocity a činy. Strach vede ke všemu, co v životě nechceme, zatímco láska vede jen k tomu, co chceme. Většina lidí má problém s tím, že i když si zvolí lásku, ale bolest okamžitě nezmizí a nenahradí ji radost, vrátí se velmi rychle do starých kolejí, tedy ke strachu, a usilovně se snaží dostat to, po čem touží. Ale kdyby zůstali na cestě lásky, získali by vše, co chtějí, a ještě mnohem víc.

  Pavel Kopřiva a kol.
  Respektovat a být respektován

  Vzpoura, poslušnost - nebo zodpovědnost?
  Vadí nám, když nám někdo poroučí, povyšuje se nad nás, chová se arogantně, nepodává informace, posuzuje nás, jeho chování je těžko předvídatelné, proto se rozhoduje podle svých nálad a názorů, a ne na základě faktů, dohod a pravidel.
  Jiné je to s autoritou ve smyslu vlivu. Hovoří se také o přirozené autoritě. Můžeme ji propojit s tím, co bylo řečeno o respektu a uznání: Někdo na nás má vliv, protože se k nám chová respektujícím způsobem a vážíme si ho pro to, jaký je. Taková autorita je bezesporu žádoucí i v průběhu vývoje mladého člověka. Její šance pozitivně ho ovlivnit jsou značné, protože poskytuje vzor současně s pocitem bezpečí.
  Když lidé ztrácejí vliv, mají tendenci uchylovat se k mocenským způsobům. Daň, kterou platíme za přijetí modelu nadřazenosti a podřazenosti, je však obrovská. Důsledkem výchovy založené na uplatňování moci bývá vzdor nebo poslušnost.

  Henry Cloud, John Sims Townsend
  Hranice

  Hranice a vaše děti
  Když se podaří naučit děti vnímat jejich potřeby, oproti potřebám druhých, budou z toho mít v životě opravdový užitek. Budou se moci lépe vyvarovat vyčerpání, které pramení z toho, kdy se člověk zapomíná starat sám o sebe.
  Jak můžeme svým dětem pomoci vnímat jejich vlastní individuální potřeby? Tím nejlepším, co rodič může udělat, je povzbuzovat slovní vyjadřování těchto potřeb, i když jsou třeba jiné, než by „rodina očekávala“. Když je dětem dovoleno žádat i o to, co jde proti srsti - i když to třeba nedostanou - pěstuje se u nich smysl pro to, co potřebují.
  Zde je několik způsobů, jak v tom můžete svým dětem pomoci:

 • Nechávejte je mluvit o jejich hněvu.
 • Nechávejte je vyjadřovat zármutek, pocit prohry či smutek, aniž byste se je snažili rozveselit a jejich pocity jim rozmluvit.
 • Povzbuzujte je ke kladení otázek a veďte je k tornu, aby si nemysleli, že vaše slova jsou rovnocenná Písmu (k tornu je třeba hodně velké opatrnosti!)
 • Ptejte se jich, co cítí, když se zdají být izolované nebo v nesnázích; pomáhejte jim jejich negativní pocity formulovat. Nesnažte se situaci zlehčovat, abyste navodili falešný pocit spolupráce a blízkosti v rodině.
 • Maxwell Maltz
  Psychokybernetika

  Proč si nepředstavovat sám sebe jako úspěšného člověka?
  Pochopení, že naše činnost, pocity a chování jsou výsledkem našich vlastních představ, nám poskytuje nástroj, jejž psychologie vždy potřebovala ke změně osobnosti. Takové pochopení nám umožňuje získávat nové schopnosti a dosáhnout úspěchu a spokojenosti. Duševní obrazy nám dávají příležitost „cvičit“ nové postoje. Je tomu tak proto, že naše nervová soustava nerozlišuje mezi skutečným zážitkem a zážitkem, který si živě představujeme. Představujeme-li si, že něco děláme určitým způsobem, je to skoro stejné, jako bychom to skutečně dělali. Duševní cvičení nám pomáhá k dokonalosti.

  Užívejte představivosti při shánění zaměstnání
  Známý psycholog William Moulton Marston doporučoval svým klientům něco, čemu říkal „nácvik“. Připravujete-li se na důležitý přijímací pohovor, plánujte dopředu. Promyslete si, jak budete odpovídat na otázky, které vám pravděpodobně budou položeny. Pak si v duchu „nacvičte“ celý pohovor. I když vám nebude položena ani jediná z otázek, na které jste se připravili, nácvik je přesto užitečný. Dodá vám sebedůvěru. A přestože se ve skutečném životě neodříkávají předepsané věty jako na jevišti, cvičení vám pomůže reagovat spontánně na jakoukoli situaci, protože jste cvičili, jak spontánně reagovat. V životě neustále hrajeme nějakou roli. Proč si nevybrat roli úspěšného člověka — a proč ji nenacvičit?

  Tento automatický tvůrčí mechanismus může fungovat jen jediným způsobem. Musí mít nějaký cíl. Jak říká Alex Morrison, musíte v duchu přesně vidět to, čeho chcete dosáhnout. Jakmile si utvoříte přesnou představu, váš tvůrčí „mechanismus úspěchu“ převezme řízení a provede úkol mnohem lépe, než byste to vědomým úsilím nebo „silou vůle“ udělali vy sami. Místo abyste se vědomě snažili a představovali si, co všechno může selhat, jednoduše se uvolněte, představte si cíl, kterého chcete dosáhnout, a „dovolte“ svému tvůrčímu mechanismu úspěchu, aby převzal řízení. Představování žádoucího cíle vás nutí „pozitivně myslit“. Nezbavuje vás to sice práce a námahy, ale vaše úsilí vás vede k cíli, nikoli k duševnímu konfliktu, který vzniká, když se „snažíte“ dělat jednu věc, zatímco si představujete něco jiného.

  Richard Bach
  Jak zhypnotizovat Marii

  Citáty

 • Sugesce se na nás valí ze všech stran jako povodeň a mysl je nálevka, kterou si je vpouštíme do vědomí.
 • Strach z čeho? Z chudoby, ze samoty, z nemocí, z války, z úrazu, ze smrti. To jsou to praví teroristi, jedem ničivější než druhý. A všichni ztrácejí moc, jakmile se člověk rozhodne nemít strach.
 • Všichni lidé na světě se noří den za dnem hlouběji do svých transů a každý z nich má svůj příběh, kterému věří.
 • Louise L. Hay
  Miluj svůj život

  Nehody nejsou náhody.
  Jako vše ostatní v životě si i tyto situace vytváříme sami. Neznamená to, že si řekneme: „Chci, aby se mi stala nehoda"; určité mentální návyky k nám však mohou nehodu přivolat. Někteří lidé jako by nehody přitahovali, jiní projdou životem bez jediného škrábnutí. Nehody jsou výrazem hněvu. Poukazují na prožité frustrace a na pocit bezmoci. Signalizují zároveň vzpouru proti autoritám. Vzteky chceme někoho uhodit, místo toho ale dostaneme ránu sami. Když se zlobíme sami na sebe, když se cítíme provinile nebo cítíme potřebu trestu, je nehoda dokonalý způsob, jak se s něčím podobným vyrovnat. Zdá se, že k žádné nehodě nedochází naší vinou. Jako bychom byli jen bezmocnými oběťmi osudu. Díky nehodě však můžeme u ostatních hledat pozornost a sympatie. Našim zraněním je věnována péče. Často je přitom nutný klid na lůžku, někdy i nadlouho. Máme přitom velké bolesti. Podle toho, kde v těle se objeví, lze určit, proč se cítíme provinile. Stupeň fyzického poškození nám dává poznat, jak krutě jsme si přáli být potrestáni a jak dlouhý má být trest.

  Seznam nemocí

  ProblémMožná příčinaNový mentální návyk
  ABSCESHlodavé myšlenky na křivdy, urážky, pomstu.Dovoluji svým myšlenkám, aby se osvobodily. Jsem usmířený.
  ADDISONOVA NEMOCCitová podvýživa. Vztek na sebe sama.S láskou pečuji o své tělo, o svou mysl a své city.
  AFTYNevyřčená jedovatá slova. Obviňování.Ve svém láskyplném světě vytvářím jen a jen dobro.
  AIDSZavržení sebe sama. Sexuální vina. Zakořeněné přesvědčení, že za nic nestojíte.Jsem Božím, dokonalým ztělesněním života. Raduji se ze své sexuality. Raduji se ze všeho, čím jsem. Mám se rád.
  AKNÉOdmítání sebe sama. Štítivost vůči sobě.Jsem Božím ztělesněním života. Mám se rád. Beru se takový jaký jsem.
  ALERGIENa koho jste alergičtí? Odmítání vlastní síly.Svět je bezpečný a přátelský. Jsem v bezpečí. Jsem smířený s životem
  ALKOHOLISMUSPocit marnosti, viny a neschopnosti. Zavrhování sebe sama.Žiji v přítomnosti. Každý okamžik je nový. Vážím si sám sebe. Mám se rád
  ALZHEIMEROVANEMOCTouha opustit tuto planetu. Nezpůsobilost brát život takový jaký je.Všechno probíhá ve správném okamžiku, čase i prostoru. Bůh vždy jedná správně
  AMÉNIENerozhodné postoje. Málo radosti. Strach ze života. Pocit, že za nic nestojím.Mohu se naplno radovat ze života. Jsem v bezpečí. Mám rád život
  ANGÍNAStrach. Potlačované emoce.Potlačovaná kreativita.Mé dobro proudí bez překážek. Svým prostřednictvím vyjadřuji své myšlenky pocházející od Boha. Jsem usmířený.
  ANOREXIEViz. nechutenství
  APATIEVzdorování citům. StrachCity jsou bezpečné. Otevírám se životu. Raduji se z něj.
  ARTERIOSKLERÓZAVzdor. napětí. Zatvrzelá úzkoprsost. Odmítání vidět dobro.Zcela se otevírám životu a radosti. Na svět se dívám s láskou..
  ARTRITIDAViz. zánět kloubů
  ARTRITICKÉ PRSTYTouha trestat. Provinilost. Pocit diskriminace.Dívám se s láskou a pochopením. Veškeré prožitky vystavuji paprskům lásky.
  ASTMA BRONCHIALEPřemáhání vlastních emocí. Dusivá láska. Neschopnost dýchat sám za sebe. Potlačovaný pláč.Je bezpečné převzít zodpovědnost za svůj život.
  ASTMA, DĚTSKÉStrach že života tady.Toto dítě je v bezpečí. Je obklopeno láskou a péčí
  BOLESTI - AKUTNÍTouha po lásce a bezpečíMám se rád a jsem se sebou spokojený. Mám rád lidi a oni mě také.
  BOLESTI - CHRONICKÉVina. Vina si vždy hledá trestS láskou se zbavuji minulostiJsem svobodný a oni také. V mém srdci je teď vše v pořádku
  BRADAVICEVyjádření nenávisti. Přesvědčení, že jsem ošklivý.Plně vyjadřuji lásku a krásu života
  BRIGHTOVA NEMOCPocit, že jsem malé dítě, které nic neumí, za nic nestojí. Neúspěch. ZtrátaMám se rád. Záleží mi na sobě. Dělám vždy vše správně
  BRONCHITIDARozjitřené rodinné prostředí.Hádky, křik, dusné tichoVyhlašuji klid a harmonii v sobě a vůkol sebe.
  BURZITIDAPotlačovaný hněv, chuť někoho uhoditLáska uvolňuje. Láska ve mně se zprošťuje všeho, co je jiné než ona
  CELULITIDALpění na karambolech minulosti. Potíže při pohybu vpřed. Strach zvolit si vlastní směr.Odpouštím si. Odpouštím všem, všemu minulému. Jsem svobodný.
  CUKROVKATouha po tom, co by bývalo bylo, kdyby. Potřeba ovládat druhé. Nesmírný smutek. Zatvrzelost.Tento okamžik je plný radosti. Rád(a) si osladím život.
  CUSCHINGŮVSYNDROMMentální nevyrovnanost. příliš se zaobíráme zdrcujícími myšlenkami.S láskou vyvažuji své tělo i mou mysl. Zabývám se jen myšlenkami, které mi dělají dobře
  CYSTICKÁ FIBRÓZAUtkvělá představa, že od života nelze čekat nic dobrého. Sebelítost.Život mně má rád. Přijímám ho naplno a svobodně.
  CYSTY (Viz. též Prsa)Vzpomínky na dřívější bolestné zážitky. Hýčkání starých křivd. Falešný, nesprávný růst.Jsem rozhodnut myslet jen na krásné věci. Mám se rád.
  ČELIST (Sanice) - POTÍŽEZloba. Zášť. Touha po pomstěJsem rozhodnut změnit svůj způsob uvažování, který mi tento stav přivodil. Mám se rád a jsem v bezpečí.
  DÁSNĚ (Viz. též KRVÁCENÍ Z DÁSNÍ)Neschopnost stát si za svým. Rozbředlost.Jsem rozhodný. Vše dotahuji do konce. Láska mi dodává sil.
  DECHPředstavuje schopnost přijímat život.Miluji život.
  DĚLOHAPředstavuje sídlo kreativityJsem ve svém těle doma.
  DERMATOMYKÓZAFrustrace z toho, že mě okolí nepřijímá. Neschopnost pohybu vpřed.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Dovoluji sám sobě jít vpřed. Pohyb je bezpečný.
  DĚTSKÉ NEMOCIPotíže růstu. Víra v nesprávné zákonitosti, nesprávné společenské pojmy a v přesně rozvržené harmonogramy. Nedospělé chování lidí v blízkosti dětí.Toto dítě ochraňuje bůh a obklopuje jej pouze láska. Žádáme mentální ochranu.
  DNAPotřeba dominovat, být nadřazený. Netrpělivost, hněv.Jsem v bezpečí. Jsem usmířený se sebou i ostatními.
  DUŠEVNÍ CHOROBAÚtěk od rodiny. Únik od reality, stažení se do sebe. Násilné odtržení.Tato mysl zná svou pravou totožnost. Je vyjádřením Boží kreativity.
  DUŠNOSTStrach, nedůvěra v proces života. Ustrnutí v dětství.Je bezpečné vyrůst a stát se dospělým. Svět je bezpečný. Jsem v bezpečí.
  DUTINYAlergie na jednu konkrétní osobu, na někoho blízkého.Vždy mě prostupuje a obklopuje klid a harmonie. Vše je v pořádku.
  DÝCHACÍ POTÍŽEStrach či odmítání naplno přijímat život. Pocit, že nemáte právo zabírat prostor či dokonce vůbec existovat.Mým přirozeným právem je žít naplno a svobodně. Jsem hoden lásky. Jsem rozhodnut žít naplno.
  DYSPEPSIEStrach. hrůza, úzkost. Nadávání a brblání.Klidně a radostně trávím a vstřebávám všechny nové zážitky.
  DYSTROFIE SVALSTVAViz. SVALOVÁ DYSTROFIE
  EDÉMYViz. OTOKY
  EKZÉMVnitřní protiklady. Mentální vyrážka.Ve mně i kolem mě je harmonie, klid, láska a radost.
  ENDOKRINNÍ POTÍŽEŠpatná distribuce myšlenek podporujících rozhodnost a aktivitu.Bůh mi poskytuje všechny potřebné myšlenky. Jsem aktivní. Právě nyní, v tomto okamžiku postupuji vpřed.
  EPILEPSIEPocit perzekuce. Zavrhování života. Obrovský vnitřní zápas.Jsem ochoten vidět život jako věčný a plný radosti. Jsem věčný a usmířený. Mám radost.
  EXANTÉMViz. VYRÁŽKA
  FIBROIDNÍ NÁDORY A CYSTYUrážka ženského ega. Lpění na křivdě ze strany partnera.Zbavuji se mentálního návyku, který vyvolal tento zážitek. Ve svém životě vytvářím jen dobro.
  FRIGITIDAStrach. Popírání rozkoše. Přesvědčení že sex je něco špatného. Necitliví partneři.Radovat se z vlastního těla je bezpečné. Raduji se z toho, že jsem žena.
  GANGRÉNAViz. SNĚT
  GASTRITIDADlouhotrvající nejistota. Pocit, že špatný osud mně nemine.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem v bezpečí.
  GENITÁLIEPředstavují mužský a ženský princip.Je bezpečné být sám sebou.
  GENITÁLIE - POTÍŽEObavy, že za nic nestojím.Raduji se z toho, jak vyjadřuji život. Jsem dokonalý takový jaký jsem. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  GLAUKOMViz. OČNÍ POTÍŽE
  HAVÁRIEViz. NEHODY
  HEMEROIDYStrach z termínů. Zloba z minulosti. Strach zbavit se minulosti. Pocit břemene.Zbavuji se všeho, co není láska. Ke všemu, co chci udělat, mám dost času i prostoru.
  HEPATITIDAViz. ZÁNĚT JATER
  HERPESViz. OPAR
  HLUCHOTAOdmítání, tvrdohlavost, izolace. Co nechcete slyšet?Naslouchám Bohu a raduji se ze všeho, co mohu slyšet. Jsem součástí vesmíru.
  HNISAVÁ ANGÍNASilné přesvědčení, že si nemůžete říct o to, co potřebujete.Je mým přirozeným právem uspokojit všechny svoje potřeby. S láskou a spontánně si říkám o vše, co chci
  HODGKINOVA NEMOCProvinilost a obrovský strach, že za nic nestojíte. nesmírná touha prosadit se. V honbě za uznáním se zapomíná na radost ze životaVyhovuje mi být sám sebou. Jsem dost dobrý takový jaký jsem. Mám se rád. Vydávám a přijímám radost.
  HOREČKYZloba. Rozhořčení.Jsem klidným ztělesněním harmonie a lásky.
  HYPERFUNKCEŠTÍTNÉ ŽLÁZYViz. STÍTNÁ ŽLÁZA
  HYPERGLYKÉMIEViz. CUKROVKA
  HYPERVENTILACEStrach. odpor ke změně. Nedůvěra v běh života.Všude ve vesmíru jsem v bezpečí. mám se rád a věřím v běh života.
  HYPOFÝZAPředstavuje sídlo sebeovládáníMá mysl a mé tělo jsou v dokonalé rovnováze. Ovládám své myšlenky.
  HYPOGLYKÉMIEÚnava, zmoženost. Život je příliš těžké břemeno.Jsem ochoten učinit svůj život světlým, lehkým, plným radosti.
  HÝŽDĚPředstavují sílu. Ochablé hýždě indikují ztrátu síly.Moudře investuji svou sílu. Jsem silný. Cítím se bezpečně. vše je v pořádku
  CHODIDLAPředstavují chápání. sebe sama a i ostatníchVšemu jasně rozumím a jsem ochoten měnit se zároveň s časem. Jsem v bezpečí.
  CHODIDLA -POTÍŽEStrach z budoucnosti a z ustrnutí na místě.Přirozeně se raduji a postupuji vpřed.
  CHOLESTEROLUcpává průchody radosti. Strach přijímat radostJsem ochoten ít rád život. Volně mnou proudí radost. Přijímat je bezpečné.
  CHRÁPÁNÍTvrdohlavé odmítání zbavit se starých mentálních návyků.Vypouštím z mysli vše, co se nepodobá lásce a radosti. Od minulosti směřuji ke všemu novému, svěžímu, a vitálnímu
  CHRONICKÉ NEMOCIOdmítání změn. Strach z budoucnosti. Pocit nejistotyJsem ochoten růst a měnit se.Vytvářím se bezpečnou budoucnost.
  CHŘIPKAReakce na všeobecnou negativitu a všeobecná přesvědčení. Strach.Jsem mimo dosah společenských předsudků. nepodléhám žádným vlivům.
  CHUDOKREVNOSTViz. ANÉMIE
  CHUŤ K JÍDLU - NADMĚRNÁStrach. Potřeba ochrany. Posuzování citů.Jsem v bezpečí. To, co cítím je bezpečné, normální a přijatelné.
  CHUŤ K JÍDLU - ZTRÁTAStrach. Sebeobrana. Nedůvěra v životMám se rád a jsem se sebou spokojený. jsem v bezpečí. Život je bezpečný a plný radosti.
  IMPOTENCESexuální tlak, napětí, vina. Společenské předsudky. Nevraživost vůči bývalému partnerovi. Strach z matky.Nechávám se radostí a spontánně působit sílu svého pohlavního principu.
  INFARKTVypuzení veškeré radosti z těla kvůli penězům, postavení, funkci atd.
  INFEKCEPodrážděnost, hněv, rozladěnost
  ISCHIASPokrytectví. Strach z peněz a z budoucnostiSměřuji ke svému vyššímu dobru. Mé dobro je všude a ve všem
  INKONTINENCE(NESCHOPNOST UDRŽET STOLICI ČI MOČ)Pocit, že se citově neovládám.Všechno je v pořádku
  JÁTRASídlo hněvu a primitivních emocí.Znám pouze lásku, klid a radost.
  JÁTRA - POTÍŽENeustálé stížnosti a nadávky. Pocit, že jste
  špatní. Ustavičnou kritikou jen obelháváte
  sami sebe.
  Hledám lásku a nacházím ji všude a ve všem
  KANDIDÓZAPocit silné roztříštěnosti. Značná frustrace a zloba. Přílišné nároky a nedůvěra ve vztahu k druhýmZasluhuji jen to nejlepší. Mám rád sebe i ostatní. Vážím si sebe i jich.
  KARBUNKLJedovatá zloba na všechny osobní křivdy.Zbavuji se minulosti. Nechávám čas aby zhojil chvíli mého života.
  KAŠELViz. BRONCHITIDA
  KATAR - Horních cest dýchacíchViz. RÝMA
  KATAR - PRŮDUŠEKViz. BRONCHITIDA
  KATAR - ŽALUDKUViz. GASTRITIDA
  KINETÓZA.Strach, že nemám vše pod kontrolou.Své myšlenky ovládám v každé situaci. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  KLIMAKTERICKÉ POTÍŽEStrach, že už mě nikdo bude chtít. Strach ze stárnutí. Nestojím za nicPři všech změnách cyklů jsem klidná a vyvážená. S láskou žehnám svému tělu
  KLOUBYPředstavují změny životního směru a lehkost s jakou probíhajíSnadno a přirozeně se měním. Můj život opatruje Bůh. Ubírám se nejlepším směrem
  KOKTÁNÍNejistota. Nedostatek sebevyjádření. Není dovoleno plakat.Mohu se svobodně vyjadřovat. je to bezpečné. Se všemi komunikuji jen s láskou
  KOLENOPředstavuje hrdost a egoJsem pružný a přizpůsobivý.
  KOLENO - POTÍŽĚTvrdohlavé ego. Hrdost. Nepřizpůsobivost. Strach. nepružnost. neústupnost. Neschopnost přiznat porážku.Odpuštění, pochopení, soucit. Snadno se přizpůsobuji. Všechno je v pořádku.
  KOLIKA DĚTSKÁPodřazenost, netrpělivost a rozmrzelost v blízkosti dítěte.Toto dítě léčí jen láska a láskyplné myšlenky. Vše je v pořádku
  KÓMAStrach. Útěk před někým nebo něčím.Obklopujeme tě bezpečím a láskou. Vytváříme prostor, aby ses vyléčil. Jsi láska
  KONEČNÍKMísto, kde se tělo zbavuje odpadu.Snadno a přirozeně se zbavuji všeho, co už nepotřebuji
  KONEČNÍK - ABCESZloba spojená s tím, čeho se nechcete zbavit.Je bezpečné zbavovat se všeho nepotřebného. Z mého těla odchází jen to, co už nepotřebuji
  KONEČNÍK - BOLESTIVina. Touha po trestuMinulost skončila. Jsem rozhodnut mít se rád a být spkojený s tím, jaký jsem
  KONEČNÍK - FISTULY (PIŠTĚLE)Neúplné vypouštění odpadu. Lpění na minulosti.S láskou a bezezbytku se zbavuji minulosti. Jsem svobodný. Jsem láska sama.
  KONEČNÍK - KRVÁCENÍZloba a frustraceVěřím v běh života. Vše, co se děje v mém životě, je správné a dobré
  KONEČNÍK - SVĚDĚNÍVina z minulosti. Výčitky svědomíS láskou si odpouštím. Jsem svobodný.
  KOPŘIVKAZveličování problémů, děláme z komára velblouda. Utajovaný strachVnáším klid do každého okamžiku svého života.
  KOSTIPředstavují strukturu vesmíruJsem dobře členěný a vyvážený
  KOSTI - ZLOMENINYVzpoura proti autoritě.Jsem ve svém světě autoritou. Protože jen já ovládám svou mysl.
  KOSTI - DEFORMACEMentální tlak a upjatost. Svaly se nemohou protáhnout. Ztráta mentální pohyblivostiZhluboka vdechuji život. Uvolňuji se a věřím v běh života
  KOTNÍKPředstavuje pohyblivost a směrSnadno se pohybuji životem kupředu
  KOŽNÍ POTÍŽEÚzkost, strach. staré, zasuté harampádí minulosti. Pocit ohroženíLáskyplně se chráním harmonickými a klidnými myšlenkami. Minulost je odpuštěna a zapomenuta. Jsem svobodný.
  KRČNÍ PÁTEŘOdmítání vidět jiné stránky problému.Pružně a nenuceně beru v úvahu všechny stránky problému. Věci lze vidět nekonečně mnoha způsoby. Jsem v bezpečí
  KREVPředstavuje radost volně obíhající v těleDávám a přijímám radost ze života
  KREV - POTÍŽEMálo radosti. malá cirkulace myšlenekKolují ve mne radostné myšlenky, nové myšlenky
  KREVNÍ SRAŽENINYZablokovaný průchod radostiProbouzím v sobě nový život
  KREVNÍ TLAK - VYSOKÝDlouhodobě nevyřešený problémS radostí se zbavuji minulosti
  KREVNÍ TLAK - NÍZKÝMálo lásky v dětství. Poraženectví. Pocit, že nic nemá cenuJsem ochoten žít ve věčně harmonické přítomnosti. můj život je radost
  KRKPrůchod sebevyjádření a tvořivostiOtevírám své srdce. Zpívám o radostech lásky
  KRK - POTÍŽENeschopnost. Polykaná zloba. Potlačovaná kreativita.Vyjadřuji se s radostí, svobodně, a tvořivě. Snadno a přirozeně se hlásím o svá práva. Jsem ochoten se změnit
  KRVÁCENÍZ těla uniká radost. ZlobaVyváženě dávám a přijímám radost
  KRVÁCENÍ - Z DÁSNÍMálo radosti v životních rozhodnutí.Věřím že v mém životě vše probíhá správně. Jsem usmířený
  KRVÁCENÍ - Z NOSUPotřeba upozornit na sebe. Pocit, že si mě nikdo nevšímá. Touha po lásceMám se rád a jsem se sebou spokojený Uznávám svou skutečnou cenu Jsem dokonalý.
  KŘEČENapětí. Strach. lpění na někom nebo na něčemJsem uvolněný. Dovoluji, aby se má mysl usmířila.
  KŘEČE - V KRAJINĚ BŘIŠNÍStrach. Snaha zastavit běh životaVěřím v běh života. jsem v bezpečí
  KŘEČOVÉ ŽÍLYSetrvávání v nepříjemné situaci či postavení. Sklíčenost. pocit přepracovanosti a přetíženostiSpočívám v pravdě. Raduji se z pohybu. Pohybuji se přirozeně a spontánně. mám život rád a raduji se z každého okamžiku
  KŘIVICECitová podvýživa. Nedostatek lásky a bezpečí.Jsem v bezpečí. Živí mě láska samotného vesmíru
  KŮŽEOchraňuje naší individualitu. Smyslový orgán.Je bezpečné být sám sebou
  KYČLENesou tělo v dokonalé rovnováze. Stimulují pohyb vpředRaduji se z každého dne
  KYČLE - POTÍŽEStrach postupovat vpřed na základě důležitých rozhodnutí. BezcílnostJsem v dokonalé rovnováze. v každém věku postupuji snadno a s radostí vpřed
  KÝLARoztržky. Napětí, tíha povinnosti a zodpovědnosti.Má mysl je laskavá a harmonická. mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  LARYNGITIDAMáte takový vztek, že ani nemůžeme mluvit. Strach promluvit nahlas. Odpor vůči autoritám.Mohu svobodně požádat, oč chci. je bezpečné vyjadřovat sebe sama. Jsem usmířený
  LEPRANeschopnost jakkoli zvládnout životní zkušenosti. Dlouhodobé přesvědčení, že nejsem dost dobrý a čistýPovznáším se nad všechna omezení. Bůh mne vede a inspiruje.. Láska hojí vše živé.
  LEUKÉMIEBrutální ubíjení inspirace. Pocit, že nic nemá cenu.Přenáším se přes minulá omezení do svobodné přítomnosti. Je bezpečné být sám sebou.
  LOKETPředstavuje změnu a přijímání nových životních zkušenostíSnadno se přizpůsobuji novým zkušenostem, směrům a změnám.
  LUPÉNKAStrach, že mi někdo ublíží. Umrtvování smyslů a ega. Odmítání přijmout zodpovědnost za vlastní cityŽiju proto, abych se radoval ze života. Zasloužím si v životě to nejlepší. Přijímám své dobro. Mám se rád
  LUPUSCelková kapitulace. Raději zemřít než se přihlásit o svá práva. Zloba a trest.Spontánně a přirozeně se beru o svá práva. Znám svou sílu. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem svobodný. Jsem v bezpečí.
  LYMFATICKÉ POTÍŽEVarování, že mysl potřebuje soustředit na nejzákladnější životní skutečnosti, na lásku a radost.Jsem zcela soustředěný na lásku a radost ze života. Přizpůsobuji se životu. jsem klidný.
  MALÁTNOSTViz. ÚNAVA
  MASTOIDITIDAZloba a frustrace. Touha neslyšet, většinou u dětí. Strach infikující chápání života.Ve mně i kolem mně panuje Božský klid a harmonie. Jsem oázou klidu, lásky a radosti. V mém světě je vše v pořádku.
  MDLOBYStrach. Neschopnost vyrovnat se s danou situací. VoknoMám sílu, schopnost i znalosti na to, abych všechno v životě zvládnul
  MENSTRUAČNÍPOTÍŽEOdmítání vlastního ženství. Provinilost. strach. Přesvědčení že genitálie jsou hříšné a nečisté.Plně přijímám své ženství a své tělesné pochody pokládám za normální a přirozené. Mám se ráda a jsem sebou spokojená
  MIGRÉNYZnechucení z nátlaku a manipulace ze strany druhých. Sexuální obavy.(migrénu lze většinou odstranit masturbací)Přizpůsobuji se běhu života. Nechávám život aby mi příjemně a snadno zajistil vše, co potřebuji. Život je tu pro mne.
  MIŠNÍMENINGITIDAMimořádně závažný rodinný konflikt. Život v atmosféře zloby a strachu. Velký vnitřní zmatek. Málo opory ze strany druhých.Jsem ochoten vytvářet ve své mysli, těle a světě klid a harmonii. Vše je v pořádku. Jsem v bezpečí a všichni mně mají rádi.
  MONILIÁZAViz. KANDIDÓZA
  MONONUKLEOZANávyk znevažovat a bagatelizovat život, přesvědčovat ostatní , že nemají pravdu. Hodně sebekritiky.Jsem zajedno se životem. Vidím se druhých a to, co vidím mám rád. Raduji se z toho, že žiji
  MOŘSKÁ NEMOCStrach. Strach ze smrti. Nedostatečné ovládání myšlenekVe vesmíru jsem v bezpečí. Jsem usmířený, ať jsem kdekoli. Věřím životu
  MOUČNIVKAViz. KANDIDÓZA
  MOZEKPředstavuje počítač, řídicí centrum.S láskou řídím svou mysl.
  MOZKOVÁ MRTVICEKapitulace. Odpor. raději zemřít, než se změnit. Zvržení životaŽivot je změna a já se snadno přizpůsobuji všemu novému. Přijímám život minulý, přítomný i budoucí
  MOZKOVÝ NÁDORNesprávné, naprogramované úsudky. Tvrdohlavost. Odmítání změnit staré mentální návykySnadno měním své myšlení. Celý život je změna a má mysl se neustále proměňuje
  NADLEDVINKY - POTÍŽEÚzkost. Poraženectví. Zanedbaná péče o sebe samaMám se rád a jsem se sebou spokojený. Je bezpečné o sebe pečovat
  NÁDORYLpění na starých křivdách. Rostoucí odporSnadno odpouštím. Mám se rád a odměňuji se pochvalnými myšlenkami
  NARKOLEPSIEVelký strach. Touha všemu uniknout. Tvrzení: nezvládnu to, nechci tady býtSpoléhám na to, že Boží moudrost a rada mne vždy ochrání. Jsem v bezpečí.
  NARKOMANIEÚtěk od sebe sama. Strach, neznalost, jak mít rád sám sebeObjevuji, jak jsem dokonalý. Jsem ochoten mít rád sám sebe. Jsem ochoten mít ze sebe radost
  NEFRITIDAViz. ZÁNĚT LEDVIN
  NEHODYNeschopnost brát se za svá práva. Vzpoura proti autoritě. Víra v násilíZbavuji se návyku, který tuto situaci způsobil. Jsem usmířený. Zasloužím si dobro
  NEHTYPředstavují ochranu.S důvěrou vztahuji ruce.
  NEHTY - KOUSÁNÍFrustrace. Sžíravé myšlenky. Nenávist k jednomu z rodičůJe bezpečné vyrůst. Radostně a lehce zvládám svůj život
  VROSTLÉ DO MASAVlna z obavy ze svého práva postupovat vpředJe mým přirozeným právem zvolit si v životě vlastní směr. Jsem v bezpečí. Jsem svobodný.
  NECHUTENSTVÍOdpírání si života. Extrémní strach. Sebenenávist a odmítavostJe bezpečné být sám sebou. Jsem dokonalý takový jaký jsem. Jsem ochoten žít. Raduji se a beru se takový, jaký jsem.
  NEPLODNOSTStrach a odpor vůči životu nebo člověk. který nemá potřebu prožít rodičovství.Věřím v běh života. Jsem vždy na pravém místě a dělám pravou věc v pravý čas. Mám se rád a jsem se sebou spokojený
  NERVOVÉ ZHROUCENÍEgocentrismus. Zablokovaná komunikaceOtevírám své srdce a ke všem se obracím jen s láskou. Jsem v bezpečí. Jsem v pořádku.
  NERVOZITAStrach, úzkost, svár, shon. Nedůvěra v běh životaJsem na nekonečné cestě věčnosti a na vše je dost času. Komunikuji se svým srdcem. Vše je v pořádku.
  NERVYPředstavují komunikaci. Vnímaví zpravodajové.Komunikuji snadno a s radostí
  NESPAVOSTStrach. Odmítání určité myšlenky či zážitkuS láskou opouštím den a oddávám se klidnému spánku, neboť vím, že zítřek se sám o sebe postará.
  NEURALGIETrest za vinu. Úzkost z komunikace.Odpouštím si. Mám se rád a jsem sebou spokojený. Ke všem a všemu se obracím s láskou
  NEVOLNOSTStrach. Odmítání určité myšlenky či zážitkuJsem v bezpečí. Věřím, že běh života mi přináší jen dobro
  NEVYLÉČITELNÉ NEMOCIV tomto stavu nemoc nemůže být vyléčena vnějším zásahem. Skutečné vyléčení vyžaduje proniknout hluboko do pacientova nitra.Každý den se dějí zázraky. Pronikám hluboko do svého nitra, abych se zbavil návyku, který tuto nemoc způsobil. Přijímám Boží lék. Je tomu tak!!!
  NEŽITYPřekypující, kvasící zlobaVyjadřuji lásku a radost. Jsem usmířený
  NOHY - POTÍŽENesou nás v životě vpředŽivot je tu pro mne.
  NOHY - STEHNALpění na traumatech z dětstvíS pochopením, vědomím a znalostmi, které měli, dělali to nejlepší, co mohli. Osvobozuji se.
  NOHY - LÝTKAStrach z budoucnosti. nechuť k pohybuS radostí a sebedůvěrou postupuji vpřed, neboť vím, že v mé budoucnosti je vše v pořádku
  NOSPředstavuje sebepoznáníJsem si vědom svých intuitivních schopností
  NOSNÍ MANDLERodinné neshody, hádky. Dítě se cítí nevítanéToto dítě obklopuje láska. Toto dítě chceme a přijímáme
  OBEZITAStrach, potřeba ochrany. Útěk před city. Nejistota, zavrhování sebe sama. Hledání seberealizace a naplněníJsem usmířený s vlastními pocity. Jsem v bezpečí. Vytvářím si bezpečné prostředí. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  OBLIČEJPředstavuje to, co ukazujeme světu.Je bezpečné být sám sebou. Vyjadřuji, kdo jsem
  OBRNAOchromující žárlivost.Všeho je dost pro všechny. Láskyplnými myšlenkami si vytvářím radost a svobodu
  OČIPředstavují schopnost zřetelně vidětDívám se radostnýma a laskavýma očima
  OČI - POTÍŽENespokojenost s tím, co vidím ve svém životěPrávě v tomto okamžiku se vytvářím život, na který se rád dívám
  OČI - ASTIGMATISMUSStrach doopravdy vidět sama sebeJsem ochoten vidět se v celé své kráse a vznešenosti
  OČI - DALEKOZRAKOSTStrach z přítomnostiVidím, že právě v tomto okamžiku a právě tady jsem v bezpečí
  OČI - DĚTSKÉOdmítání vidět, co se děje v rodiněToto dítě nyní obklopuje harmonie a radost, krása a bezpečí
  OČI - GLAUKOM (ZELENÝ ZÁKAL)Tvrdošíjné neodpouštění. Tlak ze starých urážek a křivd. Znavenost životem.Dívám se něžně a laskavě
  OČI - KRÁTKOZRAKOSTStrach z budoucnostiNechávám se vést Bohem a jsem vždy v bezpečí
  OČI - ŠEDÝ ZÁKALTemná budoucnost. Neschopnost hledět s radostí do budoucnaŽivot je věčný a plný radosti
  OČI - ŠILHAVOST - ROZBÍHAVÁStrach prohlédnout na bezprostřední přítomnost.Mám se rád a jsem spokojený s tím, jaký jsem
  OČI - ŠILHAVOST - SBÍHAVÁOdmítání vidět okolní svět. Nedorozumění.Je bezpečné vidět svět, Jsem usmířený
  OCHABLÉ RYSYOchablé rysy v obličeji jsou způsobeny ochablými myšlenkami. Nechuť k životuVyjadřuji radost ze života. Mohu se naplno radovat z každičkého okamžiku každého dne. Jsem opět mladý
  OPARVšeobecné přesvědčení o sexuální vině a potřebě trestu. Veřejná hanba. Víra v trestajícího Boha. zavrhování genitáliíMé chápání Boha je mi oporou. Jsem normální a přirozený. raduji se ze své sexuality
  OPAR, PÁSOVÝStrach a napětí. Přecitlivělost. Čekání, kdy to praskneJsem uvolněný a usmířený, protože věřím v běh života. V mém světě je všechno v pořádku
  OSTEOMYELITIDAViz. ZÁNĚT KOSTNÍ DŘENĚ
  OTLAKYZbytnělé názory a myšlenky. Vykrystalizovaný strachJe bezpečné nově myslet a žít. Přijímám dobro
  OTOKYČeho nebo koho se nechcete zbavit?Rád se zbavuji všeho minulého. Je to bezpečný. Jsem svobodný.
  OTUPĚLOSTMentální umrtvení. Potlačování projevů lásky a účasti.Sdílím své pocity a svou lásku. Reaguji na lásku v každém člověku
  PADOUCNICEViz. EPILEPSIE
  PÁCHNOUCÍ DECHZloba a pomstychtivé myšlenky. zkažené zahnívající myšlení, špinavé pomluvy.Hovořím vlídně a laskavě. Vydechuji jen dobro.
  PÁCHNOUCÍ POTStrach. Strach z ostatních. Štítivost vůči sobě samaMám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem v bezpečí
  PÁLENÍ ŽÁHYStrach, Strach, Strach. Svíravý strach.Dýchám zhluboka a svobodně. Jsem v bezpečí. Víra v běh života
  PARADENTÓZAZloba na vlastní nerozhodnost. Od slov daleko k činůmJsem se sebou spokojený. Vždy se rozhoduji správně
  PARALÝZAStrach. Hrůza, útěk před nějakým člověkem či situací. OdporJsem zajedno se životem. jsem v bezpečí. S přehledem zvládám všechny situace
  PARKINSONOVA NEMOCIntenzivní potřeba všechny a všechno ovládat. StrachUvolňuji se, neboť vím, že jsem v bezpečí. Život je tu pro mne. Věřím v běh života
  PÁTEŘPředstavuje životní oporuVím, že život je mi vždy oporou
  PÁTEŘ - BEDERNÍVina. Ustrnutí v problémech minulosti. Touha mít od všech pokojZbavuji se minulosti. Jsem svobodný, abych mohl s láskou v srdci postupovat vpřed
  PÁTEŘ - HRUDNÍNedostatek citové opory. Pocit, že mne nikdo nemá rád. potlačování projevů láskyMám se rád a jsem se sebou spokojený. Život mně má rád a je mi oporou.
  PÁTEŘ - KOSTRČ A KŘÍŽOVÁ PÁTEŘStrach z peněz. nedostatek finanční podporyVěřím v běh života. O vše, co potřebuji je vždy postaráno. Jsem v bezpečí
  PÁTEŘ - KRČNÍOdmítání vidět druhou stránku problému. Tvrdošíjnost a nepružnost.Pružně a snadno vidím všechny stránky problému. Věci jde dělat nekonečně mnoha způsoby. Jsem v bezpečí
  PÁTEŘ - ZAKŘIVENÍ PÁTEŘEViz. ZAKŘIVENÍ
  PAŽEPředstavují schopnost a způsobilost přijímat životní zkušenosti.Láskyplně, s radostí a přirozeně přijímám všechny své životní zkušenosti.
  PEPTICKÝ VŘED(Viz. též VŘEDY, ŽALUDEK)Strach. Úzkostlivá snaha zavděčit se všem. Přesvědčení, že za nic nestojím.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem se sebou usmířený. Jsem dokonalý.
  PÍŠTĚLStrach. Překážka v procesu zbavování.Jsem v bezpečí. Bezvýhradně věřím v běh života. Život je tu pro mne.
  PLÁČSlzy jsou řekou života. Kanou z radosti i ze žalu a strachu.Jsem usmířený se svými emocemi. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  PLÍCESchopnost přijímat život.Přijímám život v dokonalé rovnováze.
  PLICNÍ POTÍŽEDeprese. Smutek. Strach přijímat život. Pocit, že nejsem hoden žít naplno.Jsem schopen naplno přijímat život.
  PLÍSNĚViz. DERMATOMYKÓZA, KANDIDÓZA, TRICHOFYCIE
  PLOTÉNKYnerozhodnost. Pocit, že v životě nemám žádnou oporu.Život podporuje všechny mé myšlenky, a proto se mám rád, jsem se sebou spokojený a v mém světě je všechno v pořádku.
  PLYNATOSTSvíravé pocity. Strach. Nestrávené myšlenky.Jsem uvolněný. Dovoluji životu, aby mnou volně proudil
  PMSViz. PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM
  PODVĚSEK MOZKOVÝViz. HYPOFÝZA
  PODVRTNUTÍViz. VÝRON
  POHLAVNÍ NEMOCISexuální vina. Potřeba trestu. Přesvědčení, že genitálie jsou hříšné a nečisté. Zneužívání druhých.Láskyplně a radostně přijímám svou sexualitu a její vyjádření. Přijímám jen myšlenky, které mne podporují a dělají mi dobře.
  POHMOŽDĚNINYDrobné životní nesnáze. Trestání sama sebe.Mám se rád a láskyplně o sebe pečuji. Chovám se k sobě laskavě a něžně. Všechno je v pořádku.
  POMOČOVÁNÍ (U DĚTÍ) (Viz. též INKONTINENCE)Strach z rodiče, většinou otce.Dívám se na toto dítě s láskou, soucitem a pochopením. Všechno je v pořádku.
  PÓRYViz. UCPANÉ PÓRY
  POTRATStrach. Strach z budoucnosti. Nesprávná volba času.Bůh v mém životě vždy určí pravou chvíli. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená. Všechno je v pořádku.
  PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM (PMS)Podléhání zmatečným a zavádějícím názorům a vnějším vlivům. Zavrhování ženství.Jsem zcela zodpovědná za svou mysl a za svůj život. Jsem silná a energická. Každičká část mého těla dokonale pracuje. mám se ráda.
  PROSTATAPředstavuje mužský princip.Přijímám své mužství a raduji se z něj.
  PROSTATA - POTÍŽEMentální obavy oslabují potenci. Sexuální tlak a vina. Přesvědčení, že člověk musí zestárnout. Kapitulace.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Přijímám svou vlastní sílu. Jsem navěky mladý duchem.
  PRSAPředstavují mateřskou péči a výživu.Přijímám a vydávám výživu v dokonalé rovnováze.
  PRSA - UZLINY, CYSTY, NÁDORY (Viz. též CYSTY)Přílišná péče. Přehnaná starostlivost. Panovačnost. Překážky druhým v růstu.Mohu být sama sebou a nechávám ostatním volnost, aby byli tím, kým jsou. Pro všechny z nás je bezpečné dospět a vyrůst.
  PRSTYPředstavují detaily života.Jsem usmířený s detaily života.
  PRSTY - MALÍČEKPředstavuje rodinu a předstírání.Je mi dobře s rodinou života.
  PRSTY - NA NOHOUPředstavují detaily budoucnosti.Všechny detaily se vyřeší samy.
  PRSTY - PALECPředstavuje intelekt a obavy.Má mysl je upřímná.
  PRSTY - PROSTŘEDNÍČEKPředstavuje vztek a sexualitu.Je příjemný být mužem/ženou.
  PRSTY - PRSTENÍČEKPředstavuje svazky a smutekMiluji klidně a laskavě.
  PRSTY - UKAZOVÁČEKPředstavuje ego a strach.Jsem v bezpečí
  PRŮJEMStrach. Odmítání. Útěk před někým nebo před něčím.Zcela normálně přijímám, asimiluji a vylučuji. Jsem usmířený se životem.
  PSORIÁZAViz. LUPÉNKA
  PUCHÝŘEOdpor. Nedostatek citové ochrany.Snadno se přizpůsobuji životu a každé nové zkušenosti.
  RAKOVINAVelká křivda. Dlouhodobý odpor a zášť. Skryté tajemství či zármutek, který člověka vnitřně stravuje. Tajená nenávist. Pocit, že nic nemá smysl.Zbavuji se celé své minulosti a s láskou jí odpouštím. Jsem ochoten naplnit svůj život radostí. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  RAMENAJsou od toho, aby nesla radost, nikoli břemena.Mohu se svobodně radovat.
  RAMENA, KULATÁViz. SKOLIÓZA
  REVMATIKÁ ARTRIDAKritika autority. Pocit, že mne někdo ovládá a šikanuje.Jsem si svou vlastní a jednou autoritou. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Život je dobrý.
  REVMATISMUSPocit diskriminace. Nedostatek lásky. Chronická zatrpklost. Odpor a zášť.Své zážitky si vytvářím sám. Mé životní zkušenosti jsou čím dál tím příjemnější, protože mám rád sám sebe i ostatní a jsem se sebou i s nimi spokojený.
  ROZEDMA PLICStrach přijímat život. Pocit, že nejsem hoden života.Mým přirozeným právem je žít spontánně a naplno. Mám se rád. Mám rád život.
  ROZTROUŠENÁ SKLERÓZAZatvrzelost, nepřístupnost, neoblomnost, nepružnost. Strach.Vybírám i láskyplné a radostné myšlenky a vytvářím si tak láskyplný a radostný svět. Jsem v bezpečí. Jsem svobodný.
  RUCEVšemožné způsoby, jak nakládat se zkušenostmi. Držení a manipulace. Sevření a povolení. Pohlazení. Štípnutí. Stisk a chňapnutí.Snadno, radostně a láskyplně využívám všechny své zkušenosti.
  RÝMAPříliš mnoho událostí najednou. Mentální zmatek. Drobné křivdy. Přesvědčení typu „Každý rok chytnu třikrát za zimu rýmu.“Dovoluji své mysli, aby se uvolnila a usmířila. Všude ve mně i kolem mne panuje čistota a harmonie.
  RÝMA, CHRONICKÁVnitřní pláč. „Dětské“ slzy. Oběť.Uznávám, že ve svém světě jsem jedinou tvůrčí silou. Jsem ochoten radovat se ze života.
  RÝMA, SENNÁnahromaděné emoce. Strach z přesného časového harmonogramu. Přesvědčení, že mne někdo nebo něco pronásleduje. Vina.Jsem zajedno s veškerým životem. Jsem vždy v bezpečí.
  ŘÍÁHÁNÍStrach. Příliš rychlé hltání života.Na všechno, co potřebuji udělat, je čas i prostor. Jsem usmířený.
  SANICEViz. ČELIST
  SENILITANávrat do bezpečí dětství. Vyžadování péče a pozornosti. Způsob ovládání bližních. Únik.Boží ochrana. Bezpečí. Klid. Vesmírná Inteligence působí na každé úrovni života.
  SKLERODOMINEPocit nejistoty a zranitelnosti. Pocit, že mne ostatní ohrožují a dráždí. Vytváření vlastní ochrany.Bůh mne vždy ochraňuje. Všechno, co dělám, je v pořádku. Přináší mi to lásku, kterou s radostí a s potěšením přijímám.
  SKLERÓZAViz. ARTERIOSKLERÓZA
  SKLERÓZA MULTIPLEXViz. ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA
  SKOLIÓZAVláčení břemen života. Bezmoc a beznaděj.Stojím vzpřímeně a svobodně. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Můj život je den ode dne lepší a radostnější.
  SLEZINAPosedlost. Utkvělé představy, nutkavé myšlenky.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Věřím, že život je tu pro mne. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.
  SLINIVKA (Viz. též ZÁNĚT SLINIVKY)Představuje sladkost života.Mám sladký život.
  SNĚŤMentální morbidita. Utápění radosti v jedovatých myšlenkách.Vybírám si jen harmonické myšlenky. Dovoluji, aby mnou proudila radost.
  SPÁLENINYZloba. Vztek. Vznětlivost.V sobě i kolem sebe vytvářím pouze klid a harmonii. Zasloužím si, aby mi bylo dobře.
  SRDCEPředstavuje centrum lásky a bezpečí.Mé srdce bije v rytmu lásky.
  SRDEČNÍ POTÍŽE (Viz. též INFARKT)Dlouhotrvající citové problémy. Mámo radosti. zatvrzelost v srdci. Přesvědčení, že je nutné žít v napětí a stresu.Radost. radost. Radost. S láskou nechávám radost prostoupit celou svou myslí, svým tělem a všemi svými zážitky.
  STÁRNUTÍ - POTÍŽESpolečenské předsudky. Staré myšlení. Strach být sám sebou. Zavrhování přítomnosti.Mám se rád a jsem se sebou spokojený v každém věku. Každý okamžik života je dokonalý.
  STRABISMUSViz. OČNÍ POTÍŽE, ŠILHAVOST
  STRNULOSTStrnulé, rigidní myšlení.Mohu uvažovat pružně, neboť jsem v naprostém bezpečí.
  STRUMANenávist pramenící z pocitu ublížení a porážky. Oběť. pocit zmařeného života. Nenaplnění.Svůj život ovládám jen já. Mohu být sám sebou.
  STYDKÁ KOSTPředstavuje ochranu genitálií.Má sexualita je v bezpečí.
  STŘEVAmísto, kde se tělo zbavuje odpadu.snadno se zbavuji všeho, co nepotřebuji.
  STŘEVA - POTÍŽEStrach zbavit se všeho starého a nepotřebného.Snadno a přirozeně se zbavuji všeho starého a s radostí vítám nové.
  SVALOVÁ DYSTROFIEObrovský strach. nesmírná touha ovládat všechno a všechny. Naléhavá potřeba bezpečí. Ztráta víry a důvěry.Je bezpečné být naživu. Je bezpečné být sám sebou. Jsem dost dobrý takový, jaký jsem. Věřím si.
  SVĚDĚNÍTouhy a přání, která jsou člověku proti mysli. Nespokojenost. Výčitky svědomí. Svrbění odejít nebo utéct.Je mi dobře tam, kde jsem. Přijímám to, co mi prospívá, neboť vím, že všechny mé touhy a potřeby dojdou naplnění.
  SVRABInfikované myšlení. Dovolujete ostatním, aby se vám dostali pod kůži.Jsem živoucím, milujícím a radostným ztělesněním života. Jsem sám sebou.
  SYFILISViz. POHLAVNÍ NEMOCI
  ŠEDIVĚNÍ VLASŮStres. Přesvědčení, že je nezbytné žít pod neustálým tlakem a v napětí.Jsem harmonický. Jsem silný a schopný.
  ŠEDÝ ZÁKALviz. OČNÍ POTÍŽE
  ŠILHAVOSTviz. OČNÍ POTÍŽE
  ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - POTÍŽEPonížení. Pocit, že se nikdy nedostanu k tomu, co chci dělat.Přenáším se přes hranice svých omezení. Nyní se mohu vyjadřovat svobodně a tvořivě.
  ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - HYPERFUNKCEMimořádné zklamání, že nejsem schopen dělat to, co chci. Uspokojování druhých, ne sebe.Navracím svou sílu tam, kam patří. Činím svá vlastní rozhodnutí. Uspokojuji své vlastní touhy a potřeby.
  TASEMNICESilné přesvědčení, že jsem pouhou obětí druhých. Pocit, že jsem nečistý. Bezmoc nad postoji ostatních.Mé okolí je odrazem dobrých pocitů, které ze sebe mám. Mám se rád a schvaluji všechno, čím jsem.
  TEPNY (Viz. též ARTERIOSKLERÓZA)Rozvádějí radost ze života.Překypuji radostí. Proudí mnou každým údere mého srdce.
  TETANUSPotřeba zbavit se zlostných, hlodavých myšlenek.Dovoluji lásce ve svém srdci, aby mne celého omyla a očistila a aby zhojila mé celé tělo a všechny mé city.
  TONSILITIDAViz. ANGÍNA
  TOXIKOMANIEViz. NARKOMANIE
  TRICHOFYCIEPocit, že nejsem dost dobrý nebo dost čistý. Podléhání tlaku ze strany druhých.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem svobodný. Jsem mimo dosah vlivu kohokoli a čehokoli.
  TRISMUS (ZTÍŽENÉ OTEVÍRÁNÍ ÚST)Zloba. Touha ovládat někoho nebo něco. Odmítání vyjadřovat své pocity.Věřím v běh života. Snadno si říkám o to, co chci. Život mne podporuje.
  TROMBÓZAPocit osamělosti a strachu. pocit, že za nic nestojím, že toho nedělám dost, že nikdy nic nezvládnu.Splývám se životem. Vesmír mne bezvýhradně podporuje. Všechno je v pořádku.
  TRUDOVITOSTViz. AKNÉ
  TUBERKULÓZASobectví a panovačnost. Kruté myšlenky. Odplata.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Vytvářím si tak klidný svět plný radosti.
  TUKPředstavuje ochranu. Přecitlivělost.Ochraňuje mne Boží láska. jsem vždy v bezpečí.
  UCPANÉ PÓRYPocit, že jsem nečistý a že mě nikdo nemá rád.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Mám rád lidi a oni mají rádi mne.
  ÚNAVAOdpor, nuda. Málo lásky k tomu, co dělám.Jsem plný energie a nadšení ze života.
  URETERITIDA a URETRITIDAVztek, většinou na opačné pohlaví nebo na partnera. Obviňování ostatních.Zbavuji se návyku ve svém vědomí, který způsobil tento stav. Jsem ochoten se změnit. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  ÚSTAPředstavují přijímání výživy a nových myšlenek.Jsem živ z lásky.
  ÚSTA - POTÍŽEzakořeněné názory. Nepřístupná mysl. Neschopnost přijímat nové myšlenky.Vítám nové myšlenky a pojmy a připravuji se na proces trávení a asimilace.
  UŠIPředstavují schopnost slyšet.Naslouchám s láskou.
  UŠNÍ BOLESTIZloba. Odmítání slyšet. Přílišný rozruch a zmatek. Hádky rodičů.Obklopuje mne harmonie. S láskou naslouchám všemu dobrému a příjemnému. Jsem středem lásky.
  ÚZKOSTNedůvěra v přirozený běh života.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Věřím v běh života. Jsem v bezpečí.
  VAJČNÍKYPředstavují stvoření i tvořivost.Jsem vyvážená ve své tvořivosti.
  VARLATAPředstavují mužský princip.Je bezpečné být mužem.
  VITILIGOPocit, že jsem zcela mimo hru, outsider, a nezapadám do žádného společenství.jsem v samém středu života. jsem spojen s láskou.
  VOLEViz. STRUMA
  VROZENÉ VADYKarmické. Zvolili jste si takto přijít na svět. Rodiče si vybíráme sami.Pro můj růst je vhodná každá zkušenost. Jsem usmířený s tím, kde jsem.
  VŘEDY (ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ)Strach. Silné přesvědčení, za nic nestojíte. Co vás užírá?Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem usmířený. Jsem klidný. Všechno je v pořádku.
  VULVAPředstavuje zranitelnost a citlivost.Je bezpečné být zranitelný a citlivý.
  VYPADÁVÁNÍ VLASŮStrach. Napětí. Snaha vše ovládat. Nedůvěra v běh života.Jsem v bezpečí. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Věřím životu.
  VYRÁŽKA (EXANTÉM)Podrážděnost nad odkládanými záležitostmi. Dětský způsob, jak si vynutit pozornost.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem usmířen s během života.
  VÝRONZloba a odpor. Odmítání postupovat v životě určitým směrem.Věřím, že život mne dovede k mému nejvyššímu dobru. Jsem usmířený.
  VÝTOK, BÍLÝPřesvědčení, že ženy jsou ovládány opačným pohlavím. Zlost na partnera.Všechny své zážitky si vytvářím sama. Jsem jedinou silou ve svém životě. Raduji se z toho, že jsem žena. jsem svobodná.
  VZTEKLINAVztek. Přesvědčení, že odpovědí na vše je násilí.Ve mně i kolem mne panuje klid a mír.
  ZÁCPAOdmítání zbavit se starých myšlenek. Uvíznutí v minulosti. Někdy i lakomost.Zbavuji se starého a to, co přichází, je nové, svěží a plné života. nechávám život proudit celou svou bytostí.
  ZÁDAViz. PÁTEŘ
  ZAKŘIVENÍ PÁTEŘEStrach a snaha lpět na starých myšlenkách. Nedůvěra v život. nedostatek mravní čistoty. Člověk bez nadšení a zapálených přesvědčení.Zbavuji se veškerého strachu. Věřím v běh života. Vím, že život je tu pro mne. S láskou stojím rovně a vzpřímeně.
  ZÁNĚT (všeobecně)Strach. Zloba a frustrace z toho, co se děje ve vašem životě.Jsem ochoten změnit všechny své návyky a kritiky. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Mám mysl je pokojná,klidná a vyvážená.
  ZÁNĚT JATEROdpor vůči změně. Strach, zloba a nenávist. Játra jsou sídlem zloby a vzteku.Mám mysl je čistá a svobodná. Zbavuji se minulosti a vítám vše nové. Všechno je v pořádku.
  ZÁNĚT KLOUBŮPocit, že mne nikdo nemá rád. Kritika, zášť.jsem láska. Jsem ochoten mít se rád a být se sebou spokojený. S láskou se dívám na své okolí.
  ZÁNĚT KOSTNÍ DŘENĚFrustrace a zloba na samu podstatu života. Pocit, že mne nikdo nepodporuje.Věřím v běh života a jsem s ním usmířený. Jsem v bezpečí.
  ZÁNĚT KYČELNÍKUStrach. Obavy. Přesvědčení, že za nic nestojím.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Snažím se ze všech sil. Jsem dokonalý. Jsem usmířený.
  ZÁNĚT LEDVINPřecitlivělá reakce na zklamání a neúspěch.V mém životě se dějí jen správné věci. Zbavuji se starého a vítám nové. Všechno je v pořádku.
  ZÁNĚT MANDLÍViz. ANGÍNA
  ZÁNĚT OČNÍ ROHOVKYNesmírná zloba. Touha udeřit osobu či věci, které vidíte.Dovoluji, aby láska plynoucí z mého srdce zhojila vše, co vidím. V mém světě je všechno v pořádku.
  ZÁNĚT POCHVYZloba na partnera. Sexuální vina. Trestání sama sebe.Mám se ráda a jsem se sebou spokojená. Druzí zrcadlí mé kladné pocity. raduji se ze své sexuality.
  ZÁNĚT SEDACÍHO NERVUViz. ISCHIAS
  ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVAStrach. Strach ze života. Zablokování proudu dobra.Jsem v bezpečí. Uvolňuji se a nechávám život radostně plynout.
  ZÁNĚT SLINIVKYOdmítání. Zloba a frustrace z pocitu, že život pozbyl veškeré sladkosti.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jen já sám si mohu osladit život a naplnit jej radostí.
  ZÁNĚT SPOJIVEKZloba a frustrace z toho, na co se v životě dívám.Hledím očima lásky. Existuje harmonické řešení, které přijímám.
  ZÁNĚT SPOJIVEK, INFEKČNÍZloba a frustrace. Odmítání vidět.Zbavuji se potřeby mít za každých okolností pravdu. jsem usmířený. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.
  ZÁNĚT TLUSTÉHO STŘEVAPřehnané nároky ze strany rodičů. Pocit útlaku a porážky. Silná potřeba lásky a náklonnosti.Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Vytvářím si svou vlastní radost. Jsem rozhodnut být úspěšný.
  ZÁNĚT ŽILZloba a frustrace. Málo radosti v životě. Obviňování ostatních za svá vlastní omezení.Dovoluji, aby mnou volně proudila radost. Jsem usmířený se životem.
  ZÁPAL PLICZoufalství. Únava ze života. Citové rány, kterým není dovoleno, aby se hojily.Spontánně přijímám myšlenky, které jsou prodchnuty dechem a Inteligencí života. Tento okamžik je nový.
  ZÁPĚSTÍPředstavuje pohyb a uvolněnost.Všechny své životní zkušenosti zvládám snadno, s láskou a moudrostí.
  ZÁVRAŤpřelétavé, roztěkané myšlení. Odmítání podívat se na něco nebo na někoho.Jsem hluboce soustředěný. Jsem vyvážený a usmířený.Je bezpečné žít a radovat se.
  ZBYTNĚNÍ KOŽNÍHO VAZIVAViz. SKLERODERMIE
  ZDUŘENÍSlepá ulička, bezradnost v myšlení. Omezující, bolestné myšlenky.Mé myšlenky plynou lehce a spontánně.
  ZIMNICEMentální třes. Touha stáhnout se do sebe. Tvrzení typu „Nechte mě na pokoji“.Jsem vždy v bezpečí. Jsem obklopen láskou. Chrání mne. Všechno je v pořádku.
  ZLOMENINYViz. KOSTI
  ZTRÁTA PAMĚTIStrach. Útěk před životem. Neschopnost brát se za svá práva.Inteligence, odvaha a sebeúcta jsou všudypřítomné. Je bezpečné být naživu.
  ZTRÁTA ROVNOVÁHYRoztříštěné myšlení. Nevyrovnanost.Bezpečně nacházím svůj střed. Přijímám dokonalost svého života. Všechno je v pořádku.
  ZTVRDLÁ KŮŽE NA NOHOUViz. OTLAKY
  ZTUHNUTÍ ŠÍJENeústupná paličatost.Je bezpečné znát názory ostatních.
  ZUBYPředstavují rozhodnutí.
  ZUBNÍ POTÍŽEDlouhotrvající nerozhodnost. Neschopnost analyzovat myšlenky a činit příslušná rozhodnutí.Rozhoduji se na základě principů pravdy. Cítím se bezpečně, neboť vím, že v mém životě se dějí jen správné věci.
  ZUBY MOUDROSTI, TĚŽKÉ PROŘEZÁVÁNÍNedostatečný mentální prostor pro vytvoření pevného základu.Otevírám své vědomí rozmachu života. Mám dost prostor na to, abych mohl růst a měnit se.
  ŽALUDEKObsahuje výživu. Zažívá myšlenky.Snadno a přirozeně zažívám život.
  ŽALUDEČNÍ POTÍŽEHrůza. Strach z nového. neschopnost asimilovat nové.Život mi dělá dobře. Každým okamžikem asimiluji všechno, co je nové. Všechno je v pořádku.
  ŽENSKÉ NEMOCIPopírání sebe sama. Zavrhování ženství a ženského principu.Raduji se ze svého ženství. jsem ráda, že jsem žena. Mám ráda své tělo.
  ŽÍLYRozvádějí radost ze života.naplňuje mě radost. proudí mnou s každým úderem srdce.
  ŽLÁZY (Viz. též ENDOKRINNÍ POTÍŽE)Představují iniciativu a aktivitu.Jsem tvůrčí silou ve svém světě.
  ŽLOUTENKAPředsudky vůči sobě i druhým. Nevyrovnanost.Jsem tolerantní, soucítící a láskyplný vůči všem lidem i k sobě samému.
  ŽLUČOVÉ KAMENYzahořklost. Zatvrzelé myšlenky. Odsuzování druhých. Pýcha.S radostí se zbavuji minulosti. Život je příjemný. Je mi sladce.
  ŽRAVOSTViz. NECHUTENSTVÍ

  Každý člověk je malá společnost